Hovorme o divadle, nebojme sa diskutovať

 VÝLET ALEBO DOBRODRUŽSTVO V SLOVENSKOM NÁRODNOM DIVADLE

Keď sa žiaci 2.B triedy dozvedeli o možnosti pozrieť si hru Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, očakávali nudnú adaptáciu klasického Palárikovho diela, pár vtipných momentov  a rozchod domov, čo je študentským ekvivalentom pre: ideme sa najesť do McDonaldu.

Neskôr ich nadšenie zmenilo smer, keď sa učiteľka slovenského jazyka Anna Böhmerová rozhodla, že by bolo na porovnanie zaujímavé prečítať si kúsok z hry. Niekoľkí žiaci sa teda postavili a dramaticky predviedli malé divadielko. Nebolo pochýb, že nakoniec by sa z eventu mohlo vykľuť niečo celkom potešujúce. Príchod do divadla sprevádzal mráz a hurhaj študentov z ďalších škôl. SOŠMISskí druháci a prváci, ktorí sa pridali k tomuto kultúrnemu výletu, však nebojácne počkali vonku na svoje  učiteľky. Spolu si našli miesta, vypli zvuk na telefónoch a ako sa zodvihla opona, nechali sa vtiahnuť do slovenskej reality 19. storočia.

Pod réžiou Juraja Nvotu staré postavy vstali zo svojich slovných hrobov a ožili na pódiu v tanci choreografa Jaroslava Moravčíka. Prítomných študentov prekvapila krása ľudových tancov i spevu, ktorý vynikol s hudbou od Stanislava Palúcha ale aj bez nej.

Svojich nových tvárí sa vynikajúco zhostili mladé herečky Mary Havranová ako grófka Eržika a  Dominika Kavaschová ako jej verná priateľka a spoločníčka Miluša.  František Kovár stvárnil baróna Kostrovického a Dano Heriban, ktorého môžete poznať zo seriálu Horná Dolná, tentoraz dostal šancu zahrať si serióznejšiu postavu inžiniera. Dvojnásobná zámena postáv bola zdrojom vynikajúcej situačnej komiky.

A aký mali názor na predstavenie  študenti?

 Eddie :„Predstavenie sa mi páčilo. Ďakujem učiteľke Aničke za spríjemnenie nudného školského  života. Predstihlo  moje očakávania.“

Kiko: „Moja prvá návšteva SND bola úžasná. Herci profesionálne zvládali svoje úlohy a  reálne zinscenovali maďarizáciu  slovenského národa. Nechýbali ani zábavné momenty.

Sofia: „Bolo to úplne super. Veľmi sa  mi páčila prezentácia slovenskej ľudovej hudby.  Lichotilo mi,  keď muži hovorili o tom, aké sú slovenské devy krásne.

Henrieta Zezulová, 2. B


Dá sa vojna vyhrať?

BRATISLAVA – Dňa 22. 11 .2017 sa študenti prvého ročníka Strednej odbornej školy masmediálných a informačných štúdií vybrali v sprievode profesoriek Vagovicsovej, Böhmerovej a Salátovej do Domu kultúry v Ružinove na divadelné predstavenie stvárňujúce knižnú novelu francúzskeho spisovateľa Romaina Rollanda s názvom Peter a Lucia.

DK                                                         foto:Adam Juhás, žiak I.B

Na úvod sa im prihovoril režisér Michal Paulovský. Priblížil autora ako nezlomného pacifistu a humanistu. Potom traja herci, ktorí sa divadlu nevenujú profesionálne, presvedčivo zahrali nesmrteľný príbeh o Petrovi a Lucii. Mladí ľudia sa po prvýkrát stretli v parížskom metre, a tak sa vlastne začala ich láska, ktorá sa zrodila pod krídlami smrti. Všade bol prítomný podtón ukrutnej, brutálnej vojny, ktorá zasiahla do životov všetkých ľudí. Nechýbali tu ani nečakané zvraty či dokonca filozofické otázky, prečo vôbec vznikla.
Zatiaľ čo Peter sa stýkal s Luciou častejšie a častejšie, jeho brat Filip plný nadšenia odchádza na front. Keď sa ako ťažko zranený vrátil naspäť do Paríža, priznal, že Peter, ktorý vojnu odmietal a nevidel v nej zmysel, mal pravdu.Celý príbeh vrcholil v Kostole sv. Gerváza na Veľký piatok, kde si Peter s Luciou sľúbili, že budú navždy spolu a nič ich viac nerozdelí. Ich nežná láska sa však končí tragickou smrťou počas bombardovania kostola. Hlavnou ideou celej hry bolo to, že láska je silnejšia než zabíjanie a dokáže prebiť aj vojnu.
Študenti po predstavení zasypali mohutným potleskom celú sálu, a vyjadrili tak vďaku hercom. Po predstavení  premýšľali o skutočnom posolstve divadelného predstavenia:

Tatiana Vavrincová (1. B): “Podľa mňa malo predstavenie dobrý námet a režijné stvárnenie. Bolo jednoduché na pochopenie a ani nie príliš dlhé, takže som nemala problém sa na príbeh sústrediť.”

Pavlína Masárová (1. B): “V divadle bolo úžasne, super atmosféra a prekvapili ma aj výkony hercov. Aj keď to boli amatéri, hrali výborne. Myslím, že všetci žiaci sa vžili do doby vojny, konfliktov, ale aj lásky medzi Petrom a Luciou. Ja ako milovníčka divadla hodnotím toto podujatie pozitívne.”

Kristián Katona (1. B): “Divadlo sa mi veľmi páčilo. Herci dobre zvládli svoju úlohu a celé spracovanie diela bolo super. Koniec bol trochu rýchly ale inak fajn.”

Oliver Kopča (1. B): “Predstavenie bolo poučné a zaujímavé nielen z historickej stránky ale aj citovej. Dozvedeli sme sa, ako to vtedy vlastne bolo aj u civilných ľudí, ktorých zasiahla vojna.”

 

Victoria Sarah Horová (1. B)


Tajné prianie

divadlo1

Foto: divadlo Astorka

Vďaka štvrtákom na našej škole, ktorí sa minulý týždeň trápili s ústnymi maturitami, sme my, študenti nižších ročníkov mali možnosť navštíviť rôzne pamiatky či kultúrne podujatia. V stredu 31. mája 2017 sme sa v divadle Astorka stretli všetky tri triedy prvého ročníka. Prišli sme si pozrieť situačnú komédiu „Kométa“, ktorá sa začínala v podvečerných hodinách. Boli s nami aj učiteľky Rusňáková, Böhmerová a Lehoczká. Autorkou tejto divadelnej hry je úspešná dramatička a režisérka Justine Del Corte,. Na Slovensku hru preložil Michal Hvorecký.

Nevesta Alžbeta (Rebeka Poláková) sa rozhodla si po desiatich rokoch zopakovať svadbu. Chcela, aby bolo všetko presne tak ako vtedy. Trvala na tom, aby všetci vyzerali rovnako, aby sa všetci správali rovnako a hovorili rovnaké veci. Zmätok sa gradoval a postupne sa odhaľovali pravdy, ktoré boli desať rokov utajené. Celý príbeh bol o hľadaní pravého šťastia, ktoré sa skončilo padaním kométy a tajným prianím.

Miška Suchá bola na tomto predstavení už po druhýkrát a každému ho môže vrelo odporučiť. Páčil sa jej zaujímavý príbeh – otázka života a smrti, čo sa stane potom ako umrieme, ako každý z nás túžime nájsť pravú lásku a šťastie… Pre Kristiána Noskoviča bol emotívny koniec predstavenia, keď padala kométa a každý divák v hľadisku si mohol niečo priať. S určitosťou vieme povedať, že sme v divadle neboli naposledy.

Jessica Shevliaková, 1. B

divadlo 2

Foto: Michaela Suchá


Zdramatizovaný Dostojevského Večný manžel

10.12 2015 sa študenti 4., 2. a 1. ročníka SOSMIŠ zúčastnili v divadle Malá scéna na predstavení komornej psychologickej drámy s komediálnym nádychom od známeho ruského spisovateľa Fjodora Michajloviča Dostojevského – Večný manžel. Je o stretnutí večného manžela s večným milencom, ktoré bolo plné napätia a dramatických zvratov. Diváci, ktorí nesledovali pozorne od začiatku až do konca, oveľa ťažšie pochopili myšlienku príbehu. Tí, ktorí ste predstavenie ešte nevideli, pointa bola jasná až na konci príbehu. Na začiatku bol smutný manžel a na konci milenec. Nič netrvá večne.

Účinkovali: Marek Majeský, Igor Adamec, Lukáš Frlajs, Monika Stankovičová

divadlo dostojevky

Na fotografii je Marek Majeský (Večný milenec – vľavo) a Igor Adamec (Večný manžel – vpravo).
Foto: René Miko

Pripravili: Monika Čomorová, Lea Hubová


Zaujímavá reality show v SND

V nedeľu 18.1.2015 sme si na scéne novej budovy Slovenského národného divadla pozreli  skvelé predstavenie  Aj kone sa strieľajú. Nechali sme sa unášať podmanivou hudbou  v podaní živej kapely a  strhujúcim príbehom nespútanej Glorie Beattyovej (Táňa Pauhofová) a Roberta Syvertena (Jakub Rybárik) v americkej tanečnej súťaži Dance shot. Príjemne nás prekvapila  nečakaná tanečná zdatnosť a muzikálnosť  hercov.  Počas 879 hodín vyčerpávajúceho  maratónu  rôznorodé  dvojice odhaľovali  svoje osudy, smútky, pády i nešťastia.  Tak pri ďalšej repríze neváhajte a presvedčte sa, že aj kone sa strieľajú.

Lucia Michálková – 2. B


Divadelné predstavenie Skrotenie zlej ženy

 Naši druháci a tretiaci strávili v utorok 16. 9. 2014 príjemné kultúrne dopoludnie. V priestoroch Novej budovy SND na dunajskom nábreží si mohli vychutnať slávnu Shakespearovu komédiu. Hra zaujala svojou nadčasovosťou, skvelou situačnou komikou, výkonmi hercov a ich vtipnými interaktivitami s mladým publikom. V hlavnej úlohe sa predstavili  Diana Mórová ako nepoddajná, zúrivá Katarína a Tomáš Maštalír ako originálny „krotiteľ“ Petruccio. Hra sa študentom veľmi páčila a hodnotili ju iba pozitívne.

Natália Rosinská a Matej Kraus, 2.B

Pridaj komentár