Iné exkurzie

Návšteva Bibliotéky 2022

Dňa 10. novembra 2022 študenti prvého, druhého a tretieho ročníka odboru informačné systémy a služby navštívili tohtoročnú Bibliotéku v Bratislave. Na výstave kníh nechýbali známe vydavateľstvá ako napríklad Slovart, Tatran a Ikar, ktoré sa každý rok prezentujú s najnovšími knihami, či klasikami. Niektoré knihy boli zlacnené, čo knihomoľom určite spravilo radosť. Milovníci odbornej literatúry si tu tiež mohli nájsť svoje, nechýbali ani vydavateľstvá s odbornou literatúrou. Ako aj pominulé roky, aj tento rok ste si mohli pozrieť výstavu minerálov. S mojou spolužiačkou Danielou sme sa najviac zdržali vo vydavateľstve Slovart. Obe sme si tam kúpili knihu, ako odmenu za náročný týždeň v škole. Ďakujeme pani učiteľke Pazderovej za možnosť zúčastniť sa výstavy Bibliotéka 2022.

Paulína Sirotová, 3.A


Bibliotéka 2021

Dňa 12.11.2021 študenti našej školy, odboru informačné systémy a služby mali možnosť zúčastniť sa Medzinárodného knižného veľtrhu Bibliotéka a Pedagogika 2021 v Inchebe. Študenti z 1.A a 3.A triedy mohli vidieť tento rok v trochu skromnejšom počte zopár vydavateľstiev, ako sú napríklad W Press, Kvant, Elist a niekoľko ďalších. Súčasťou veľtrhu boli aj vystavované minerály, rôzne hry, ktoré si študenti mohli vyskúšať. Aj keď bol tento ročník kvôli protipandemickým opatreniam skromnejší, každý si prišiel na svoje. V priestoroch Incheby panovala dobrá nálada, všetci sme si toto podujatie užili a odchádzali s dobrým pocitom. Už sa tešíme na ďalší ročník a dúfame, že ten už bude pestrejší!

Biblolioteka2

Sabina Jankulová, 3.A


Finančná sloboda – posilnenie finančnej gramotnosti

27. februára 2020 sa žiaci 3. ročníka odboru informačné systémy a služby zúčastnili na prednáške a zážitkovej hre ,, Finančná sloboda”. Akcia bola zameraná na posilnenie finančnej gramotnosti. Žiaci boli rozdelení do skupín a rozhodovali sa ako postupovať, aby sa ich úspory pravidelne zvyšovali. Mohli si kupovať akcie, dlhopisy, aj zakladať stavebné sporenie. Počas hry boli sklamaní, keď im „zlodej’’ ukradol všetky našporené peniaze v hotovosti. Poučili sa, že peniaze treba investovať. Zážitková hra všetkých veľmi zaujala, pretože bola autentická a každý sa do nej vedel vžiť, akoby narábal s reálnymi peniazmi. Vyhral tím, ktorému sa podarilo nahromadiť finančné prostriedky čo najbližšie k sume 120 000€. Táto suma sa nepodarila nikomu dosiahnuť. Najbližšie bol tím: Jakub Zagrapan a Miro Ulman.

Všetci odchádzali z podujatia s dobrým pocitom, obohatení o zážitky z finančnej gramotnosti.

Viktória Dorošinyiová, 3.A


Praha, teš sa!

Žiaci našej školy sa každoročne zúčastňujú rôznych výletov. Tentokrát sme sa vybrali do Prahy za účelom spoznať mesto a užiť si atmosféru vianočných trhov.

8.12.2019 sa žiaci Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií zúčastnili dvojdňového výletu v meste Praha. Po ubytovaní na hosteli StaySafe a hodinke odpočinku sa vybrali spoznávať krásu mesta. Študenti mali možnosť vidieť Václavské námestie, Staroměstský Orloj, Karlov most či nákupné centrum Palladium. Na druhý deň sa po raňajkách presunuli do Barandovských štúdií, k príležitosti 30. výročia ich založenia. Tam nahliadli do Fundusu plného rôznych kostýmov, ktoré si mohli vyskúšať a navštívili aj filmový ateliér. Týmto zakončili návštevu Prahy a po niekoľkých hodinách cesty sa vrátili šťastne späť na Slovensko.

image0 image1 image2

Eliška Ištoková


Divadlo Tom Sawyer

Dňa 27. 11. 2019 sa študenti z 3.A a z 3.B triedy zúčastnili predstavenia divadelnej hry Tom Sawyer v Istropolise na Trnavskom mýte. Žiaci mali možnosť zažiť dvojhodinové vystúpenie v anglickom jazyku. Hraná interpretácia s Britmi  zaujala a pobavila publikum. Študenti si rozšírili svoju slovnú zásobu a posilnili tak svoje vedomosti a komunikáciu v anglickom jazyku.

 Žiačky 3.A triedy

foto TS

zdroj: https://www.english-theatre.cz/tom-sawyer.html


Bibliotéka 2019

Bratislava 7. november 2019

Študenti 1., 2. a 3. ročníka odboru informačných systémov a služieb boli účastníkmi veľkého knižného veľtrhu v Inchebe. Jej priestory, ako každý rok na jeseň, zaplnili stánky s rôznymi knižnými titulmi. Boli tu vydavateľstvá ako Slovart, Albatros, Ikar alebo Artis omnis – jedno z najmladších vydavateľstiev, ktoré vydáva čisto slovenských autorov. Z kníhkupectiev nechýbali Martinus, či Panta Rhei. Nezabudlo sa ani na antikvariáty a tiež bolo možné si vykúšať rôzne hry. Boli taktiež pripravené besedy a autogramiády s rôznymi uznávanými autormi. Tento rok mal svojou návštevou potešiť Bernard Minier, francúzsky autor kriminálok. A svoje knihy tu mali predstaviť aj naši slovenský autori. V Inchebe panovala skutočne skvelá nálada a na chuť si to mohli prísť skutočne všetci milovníci kníh.

Veronika Cechová, 2. A


 Tie pagáče boli extrém!

 Bratislava – Žiaci niekoľkých stredných škôl prijali pozvanie Bratislavského samosprávneho kraja a zúčastnili sa na divadelnom predstavení zameranom na extrémizmus. Na rozdiel od predstavenia v Banskej Bystrici sa šokujúca hra  zaobišla bez neplánovaného prerušenia

24. septembra 2019 pri príležitosti Dňa európskej spolupráce študenti 2. ročníka Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií mali možnosť pozrieť si derniéru emotívneho predstavenia Natálka v divadle Aréna. Aj bez priameho študovania informácií bol dej hry celkom jasný. Autor hry sa inšpiroval  tragickou  udalosťou z roku 2009, ktorá sa stala v Ostrave. Dvojročné rómske dievčatko Natálka takmer zomrelo po útoku štyroch mladých extrémistov. Do domu, v ktorom dieťa spalo, hodilli Molotovove koktaily. Po útoku dom zhorel v plameňoch. Rodine Natálky sa podarilo utiecť, utrpeli iba drobné zranenia. Malé dievčatko toľko šťastia nemalo a utrpelo popáleniny na 80 percentách tela. Matka nemala dostatok finančných prostriedkov na zlepšovanie  jej zdravotného stavu. Dievčatko muselo prejsť niekoľkými  chirurgickými zákrokmi, ktoré jej pomáhali dostať sa z najhoršieho. Incident ho obral o rok a pol života.

V polovici predstavenia na žiakov a pedagógov čakal bohatý catering – nečakané prekvapenie BSK. Po občerstvení koláčikmi a pagáčmi  moderátor otvoril diskusiu na tému extrémizmus. Študenti mali možnosť aktívne sa zapojiť do nej pomocou aplikácie Slido.

Na otázky odpovedali poslanec BSK Marek Machata, herečka Judit Bárdos, herec Marek Koleno a  speváčka Celeste Buckingham, ktorá oživila podujatie hudobnými vstupmi.

IMG_0666   Natalka1

 „Samo predstavenie sa mi veľmi páčilo, herecké výkony boli plné emócií a naozaj ma očarili, ale diskusia vo mne zanechala úplne opačné pocity. Účastníci  sa často nevyjadrili k téme alebo úplne odbočili od pointy otázky. Nahnevala ma aj cenzúra niektorých otázok od študentov. Mnoho dobrých podnetov nebolo schválených. Napriek tomu som z predstavenia odchádzala s pozitívnymi pocitmi,“ vyjadrila sa študentka II. B Katarína Dovinová.

Lucie Balgová, 2. B


 Chaos na striebornom plátne

Bratislava – 11. 9. 2019,  Dominik Popluhár

Druhý týždeň v novom školskom roku začali študenti Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií pred strieborným plátnom.  Vedenie školy prijalo ponuku  Bratislavského samosprávneho kraja  na premietanie nového slovenského filmu Kto je ďalší?  V pondelok ráno smerovali kroky pedagógov aj študentov do Cinema City v OC  Polus.

Slovenská kinematografia zažíva v posledných rokoch plodné obdobie. Filmy ako Čiara, Trhlina či novinku  Kto je ďalší si určite nenechal ujsť žiadny filmový fajnšmeker.  Cieľom režiséra Mira Drobného bolo zobraziť, že internet nie je bezpečné miesto. Podobne ako oheň. Je dobrý sluha, ale zlý pán. Je inšpirovaný skutočnými udalosťami. Skladá sa z troch rôznych príbehov. Jedno však majú spoločné. Všetky tri demonštrujú, ako virtuálny svet niekedy nebezpečne ovplyvňuje  myslenie a následne aj konanie mladých ľudí.

Prvý príbeh sa odohráva na Slovensku. Hlavnou postavou je reperka Aless, ktorá rozpráva na výchovnom koncerte o kyberšikane  z vlastnej skúsenosti. V druhej snímke ruskí rooftopperi, túžiaci po adrenalíne, zdolávajú najväčšie stavby sveta bez istenia. Svoju nelegálnu zábavku nakrúcajú na kamery. Posledný príbeh sa odohráva v Kanade a poukazuje na pálčivú problematiku zneužívania detí kňazmi.

Názory študentov na film sú rôzne. „ Stačí jedno slovo. Psychiatria,“ povedala tretiačka Sofia. Michal sa vyjadril veľmi presvedčivo: „ Myšlienka filmu je dobrá, len stroskotala na chaotickom spracovaní.“ Učiteľ anglického jazyka Peter Guldan film zhodnotil skôr z metodicko-pedagogického hľadiska. „Prvý  ukázal, ako sú výchovné koncerty  zbytočné – tí, ktorí vedia, ako sa správať, na nich byť nepotrebujú a tí, ktorí šikanujú si z nich aj tak nič nezoberú… myslím si, že mladým ľuďom sa treba venovať . Či už sú to rodičia alebo možno aj učitelia, tým že ich niekto zoberie na výchovný koncert, ich myslenie veľmi neovplyvní, ale tým, že s nimi strávi nejaký čas, budú mať spoločné zážitky, bude pre nich  inšpiráciou a začnú mu dôverovať. Je to cesta, ako môže začať mladého človeka tvarovať k lepšiemu.“



Bratislavská bibliotéka

BRATISLAVA  9. november 2018

Študenti 1.A, 2.A a 3.A triedy sa zúčastnili každoročnej Bibliotéky v bratislavskej Inchebe. Na knižnom veľtrhu panovala skvelá nálada a na pultoch stánkov bolo množstvo knižných titulov. Boli tu vydavateľstvá ako Slovart, Ikar, Albatros či Marenčin PT. Svoje knihy vystavovali aj kníhkupectvá  Martinus a Panta Rhei. Nechýbali tu ani besedy so známymi autormi. Tento rok nás svojou návštevou potešila aj  Miroslava Varáčková, autorka literatúry pre mladých. Okrem predstavovania kníh, prebehol aj krst jej najnovšej knihy. Rozprávala o tom, aký je život spisovateľa, o svojich skúsenostiach s čitateľmi.

var1 var2

,,Od Varáčkovej som si ochotná prečítať čokoľvek, aj nákupný lístok,“ povedala o nej čitateľka na sociálnej sieti. Po skončení tejto príjemnej besedy sa s ňou niektorí študenti odfotili alebo poprosili o podpis. Bol to neobyčajný deň s peknou atmosférou.

knihy2 knihy1 vsetci

Veronika Cechová, 1.A


Exkurzia do Martina

Dňa 11. 10. 2018 navštívili naši študenti historické mesto Martin. Hlavným programom tejto návštevy bola exkurzia v Slovenskej národnej knižnici, kde ich čakala prednáška od jej vzniku po súčasnosť a samotná prehliadka SNK. Študenti si takto prehĺbili nielen vedomosti z odborných predmetov, z histórie, dejepisu a literatúry, ale odniesli si aj plno iných veselých a hodnotných zážitkov.


Medzi poslancami

V utorok 12.12.2017 sa trieda 3. C zúčastnila na exkurzii do Národnej rady Slovenskej republiky. So sprievodkyňou si prezreli priestory, oboznámili sa s fungovaním zákonodarného zboru. Mali možnosť asi dvadsať minút priamo sledovať zasadnutie parlamentu s minimálnou účasťou poslancov.  Potom  nasledovalo hodinové interview s poslancom Smeru Dušanom Jarjabkom.  Najlepšou časťou exkurzie bola  tlačová beseda s Igorom Matovičom. Návšteva parlamentu bola v konečnom dôsledku veľmi dobrým zážitkom, na ktorom bola neuveriteľne a nezvyčajne vysoká účasť.

Dominika Tančiboková, 3.C


Vianočné čaro v Budapešti

BUDAPEŠŤ, 10. – 11. december 2017. Zasnežený večer, vysvietené mesto a vianočná nálabuda 2da plná ozývajúceho sa smiechu študentov SOŠMIŠ. Takto nejako vyzeral výlet v Budapešti na, ktorý sme sa tento rok vybrali. Celý výlet sa začal v nedeľných predpoludňajších hodinách na Bajkalskej ulici, kde na nás čakali autobusy pripravené na cestu, na ktorej sa každý jeden z nás naladil na vianočnú atmosféru, ktorá samozrejme ďalej sprevádzala celý výlet. Po príchode sme mali možnosť pozrieť si Námestie Hrdinov a tiež sa prejsť k obrovskému klzisku, ktoré zdobili úsmevy všetkých návštevníkov. Keď už bol čas ísť sa ubytovať, všetci sme sa zišli a presunuli sa spoločne k nášmu hostelu blízko centra mesta. Neskôr, keď boli všetci opäť plní energie sa mohlo ísť spoznávať. Obhliadku mesta sme sa rozhodli absolvovať pešo, a tak sme mali možnosť pozrieť si krásy Budapešti zblízka. Prešli sme okolo maďarskej štátnej opery, pred ktorou stál majestátny vianočný sBuda 3tromček, s lanovkou vyšli až ku hradu, odkiaľ sme mali celú Budapešť ako na dlani, no a samozrejme sme nezabudli ani na parlament, ktorý sme si pozreli z nábrežia Dunaja. Odtiaľ sme sa prešli naspäť do mesta na vianočné trhy, kde si mohol spraviť program každý podľa svojich predstáv. Večer sme strávili na hosteli, v ktorom sme boli ubytovaní, ale tam zábava ešte nekončila. Na ďalšie ráno sme sa vybrali preskúmať podmorský svet do Tropicaria plného rybičiek a exotických zvierat z celého sveta. Odchod bol naplánovaný na popoludňajšie hodiny, takže zvyšný čas sme mali možnosť stráviť v nákupnom centre. Keď boli všetci nasýtení dobrými zážitkami, čakala nás cesta domov. Po príchode do Bratislavy sme skončili tam, kde sme začali. Na Bajkalskej ulici, odkiaľ už išiel každý svojou cestou.

Karin Tóthová, 1.B

buda 1  buda 5


 Bibliotéka 2017

Dňa 10. 11. 2017 sa žiaci tried 1.A, 2.A a 3.A zúčastnili celoslovenského knižného veľtrhu Bibliotéka v bratislavskej Inchebe. Veľtrh ponúkol výstavu literárnych diel  spojenú so samotným predajom, interaktívne stánky a v neposlednom rade prednášky známych spisovateľov a spisovateliek.

20171110_110947  20171110_111021

Naši žiaci mali možnosť spoznať zahraničnú literatúru, navštíviť nové, či zaspomínať na tie osvedčené vydavateľstvá, ako napríklad Mladé letá, Motýľ a mnoho ďalších.

20171110_111036  20171110_110943

Popritom si vyskúšali svoje znalosti v kvíze o EU a zahrali si rôzne spoločenské hry, pri ktorých používali logické myslenie a prehlbovali si vzájomnú spoluprácu. V každom prípade si tento veľtrh žiaci veľmi užili a budú naň ešte dlho v dobrom spomínať.

BIBLIOTEKA 2017

Eliška Ištoková, 1.A


Exkurzia v Piešťanoch a ohrozené ľudské životy

Piešťany. 10. októbra 2017 sa žiaci 1.B spolu s triednou profesorkou Vagovicsovou a Škorupovou premiestnili vlakom do Piešťan.

Do Piešťan sme vlakom dorazili okolo deviatej a vybrali sme sa smerom k pamätnej izbe Ivana Krasku. Po ceste sme videli slávneho barlolamača a Kolonádový most, na ktorom sú známe nápisy SALUBERRIMAE PISTINIENSIS THERMAE (Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele) a SURGE ET AMBULA (Vstaň a choď). Chvíľu sme kráčali po nábreží Váhu, až kým sme nedosiahli cieľ našej cesty.

Vnútri nás čakalo teplo, ktoré sme po chladnej a upršanej ceste len privítali. Usadili sme sa a pani lektorka nám začala rozprávať životný príbeh Ivana Krasku, v ktorom sme sa okrem iného dozvedeli, že jeho občianske meno bolo Ján Botto, pracoval v cukrovare, mal manželku, ktorá bola od neho o pätnásť rokov mladšia. Bol politicky aktívny,  posledné roky života strávil práve v Piešťanoch. Na konci počas prednášania emotívnych ukážok z jeho tvorby na zaujatých poslucháčov nečakane padla garníža. Či to bolo tým magickým dátumom, alebo študentov naozaj prišiel Ivan Krasko navštíviť osobne, nikto nevie. Ale jedno vieme – najväčší zážitok mali študenti práve z tejto udalosti.

Potom sme sa presunuli do Auparku a neskôr sme odišli vlakom naspäť do Bratislavy. Všetci sme si z exkurzie odniesli pekné zážitky a samozrejme aj nové vedomosti.

G.Václaviková a T. Výletová (1.B)

IMG_0638(1) IMG_0646 IMG_0647 IMG_0659 IMG_0661


„Príbeh jedného domu“ v Mestskej knižnici

Dňa 3. 10. 2017 sa naši študenti odboru informačné systémy a služby zúčastnili podujatia „Príbeh jedného domu“- zážitkový workshop pre teenegerov a mladých dospelých, ktoré prebiehalo v Mestskej knižnici. Naši druháci a hlavne „prváci“ sa takto oboznámili nielen s priestormi knižnice na Kapucínskej, ale i vzájomne sa medzi sebou viac spoznali a zblížili. Z tohto podnetného, zážitkového podujatia si odniesli veľa nových informácií, dojmov a myšlienok, ktoré im samozrejme rozšíria obzor a pomôžu orientovať sa v mnohých súvislostiach i pri ďalšom vzdelávaní.

Ing. Nina Pazderová
vedúca PK OP ISS

Workshop1         Workshop2


Na návšteve profesionálneho mediálneho prostredia v TV JOJ

Počas písomných maturít na Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií sa 14. marca 2017 študenti prvých ročníkov, v rámci predmetu Jazyková kultúra, zúčastnili na zaujímavej exkurzii v TV JOJ.

Na viachodinovej návšteve v televíznom zákulisí ich sprevádzala pracovníčka marketingového oddelenia, ktorá ochotne odpovedala na množstvo otázok. Študenti navštívili réžiu, nahrávacie a vysielanie štúdiá i ateliéry. Nadšení zapózovali pred kamerami v štúdiu, kde počas každodenného vysielania sedia samotní moderátori televíznych novín TV JOJ. Majster zvuku či režisér v réžii TV JOJ  vysvetlili študentom, zaujímavé podrobnosti ich hektickej práce.  Študenti si pomocou špecifických vlastností technológie „green screen“  na skúšku „zaplávali v hlbokých vodách oceánu“. Dnes už vedia, že zelená, prípadne modrá farba sa využíva na výrobu kreatívnych “upútavok“ a scén, keďže sa tieto farby nenachádzajú v ľudskom tele, možno pracovať s efektami tak, že  napr. osoba pred plátnom sa ocitne v Paríži či na Mount Evereste atď. Zaujalo ich taktiež zistenie, že práca v televíznom prostredí je veľmi náročná, ako aj skutočnosť, že na tvorbe jedného programu sa podieľa veľké množstvo odborníkov.

Na záver prehliadky v TV JOJ  spojenej s diskusiou sa skupina presunula do jedného z ateliérov, kde sa nachádza nahrávací priestor pre zábavné programy a reality show, ako sú relácie Inkognito či Súdna sieň. Dozvedeli sa o efektívnom využití malého priestoru vďaka kamerám a špeciálnej hre svetiel tak, aby štúdio opticky premenili na pútavý a pôsobivý zážitok pre náročného  diváka.

Všetci zúčastnení študenti sa zhodli na tom, že exkurzia bola užitočným a zaujímavým zážitkom.

 Študenti I.A a I.B

cof dig dav dav dav burst dav dav


„Za oponou“ v denníku N

V jeden februárový deň 27. 2. 2017 sa triedy 3.B a 3.A masmediálneho zamerania SOŠMIŠ „rozhodli“ opustiť školu o dve hodiny skôr. Prečo? Práve kvôli exkurzii a besede v redakcii denníka N  v rámci predmetu Jazyková kultúra, pod taktovkou profesorky Lehoczkej.

Pri vstupe do vestibulu sme sa rozdelili na určité skupinky, aby nás mohol výťah vyniesť priamo na podlažie redakcie. Po vstúpení do redakcie, nás priateľsky privítal šéfredaktor pán Matúš Kostolný. Uviedol nás do „meetingového“ salónu, kde si študenti posadali či už do kresiel taktiež skromnejšie na parapety, kvôli vysokému počtu. Pán Kostolný začal svoju rozpravu, ktorá sa vďaka vysokému záujmu žiakov pretavila zo štýlu verejnej komunikácie na hovorový formát. Boli sme oboznámení ako o histórií, resp. založenia denníka, tak aj o jeho priebehu a nutnostiach pre udržanie sa v ranných regáloch trafík a stánkov. Taktiež sme sa dostali k čiastočne otvoreným informáciám ohľadom finančných skupín, ktoré si v posledných rokoch obľúbili participáciu v médiách. Dozvedeli sme sa samozrejme aj veci ohľadom rozširovania neoverených informácií   kontroverzných médií, ako napríklad časopisu Zem a Vek.

Vďaka tejto otvorenej besede sme mali výbornú možnosť „nazrieť“ pod povrch fungovania tlačových médií a tzv. marketingové hry, ktoré sa stále viac a viac rozrastajú. V závere môžem skonštatovať, že každý študent/ka si z besedy odniesol/la mix informácií a zážitkov, čo na úrovni študenta na strednej škole znamená naozaj maximálnu mieru.

Marek Dubovský a red.

sdr sdr

sdr sdr


História sa nesmie opakovať!

Holokaust. Slovíčko, ktoré spôsobuje ľuďom hrôzu aj po vyše sedemdesiatich rokoch. Je jedno, či ste vojnu zažili, narodili ste sa tesne po nej alebo o päťdesiat rokov neskôr. Toto slovo sa navždy zapísalo do našej histórie. Holokaust so sebou priniesol utrpenie, skazu ale predovšetkým smrť.

BRATISLAVA. V utorok 6. decembra sa študenti 3.B zo Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií zúčastnili na vzdelávacom programe Začnime s vysťahovaním, ktorý podporuje Bratislavský samosprávny kraj. Program sa skladal z viacerých častí. Na začiatok bol žiakom pustený audiovizuálny animovaný film študenta vysokej školy. Divákov uviedol realisticky a nenásilne do témy. „Násilie v ňom bolo zobrazené čierne na bielom. Nebolo podfarbené pesimizmom a už vôbec nie optimizmom. Na väčšinu síce pesimisticky pôsobilo, ale podľa mňa to bola len skutočnosť. A tá rozhodne ružová nebola,“ vyjadrila sa jedna zo žiačok.

Nakoniec sa vrátila domov

Po skončení animácie nám predstavili príbeh Židovky Gizely Lipovskej, ktorá tento hrozný čas prežila a vrátila sa bývať tam, odkiaľ ju pre rokmi zobrali. Jej výpoveď čítala herečka Božidara Turzonovová a ako rozprávač ju doplnil mladý herec Peter Altner. K tomuto vystúpeniu sa nám vyjadrila jedna zo žiačok: „Pani Turzonovú som poznala z Paneláku. Obaja sprevádzajúci sú profesionáli, ich prejav ma skutočne zaujal. Trošku ma zamrzelo, že nechcela vo výpovedi rozprávať o doktorovi Mengelem. Na jednej strane to chápem, ale na druhej ma to skutočne zaujímalo.“ O obohatenie programu sa postarali vynikajúci huslista, úžasný klavirista a speváčka, ktorá program dopĺňala aj svojimi názormi. Piesne, ktoré spievala, boli v židovskom jazyku. „Textu piesní som síce nerozumel, ale melódia bola veľmi pekná,“ „Bolo počuť, že spieva od srdca,“ „Najviac sa mi páčil huslista. Spôsob, akým hral na husliach, bol úžasný,“ takto sa nám vyjadrilo pár žiakov.

70 000 tetovaní na duši

Generálny riaditeľ Múzea SNP, Stanislav Mičev mal pripravenú zaujímavú prezentáciu, ktorú komentoval. Problematike holokaustu sa venuje už vyše tridsať rokov. „Z prezentácie som sa veľa dozvedel, že zo Slovenska deportovali 70 000 židov, po nich nasledovali Rómovia a nakoniec sme mali nasledovať my, Slovania. Som rád, že som vtedy nežil, už len počuť o nesmiernom utrpení, je hrozné,“ vyjadril sa nám jeden zo žiakov. Na záver diskusie vznikla menšia debata medzi študentmi a účinkujúcimi. Podnetom bolo upozornenie, aby sa história neopakovala. Nakoniec ešte postreh: „Celé podujatie bolo výborne pripravené. Ako bolo niekoľkokrát podčiarknuté, zdroje boli dôveryhodné a čísla reálne. Organizátor mal problematiku výborne naštudovanú.“ O tento projekt má záujem veľa škôl, určite budú v ňom organizátori ešte pokračovať.

Darina Hudecová


SNK v Martine

10. novembra 2015 sa druháci, tretiaci, štvrtáci, ale aj naši noví prváčikovia zúčastnili dobrodružnej výpravy do Slovenskej národnej knižnice v Martine. Pred návštevou tohto kultúrneho dedičstva sme sa zašli pozrieť do detašovaného pracoviska SNK vo Vrútkach, kde nám nie len opísali, ale aj ukázali konzervovanie, reštaurovanie a masovú deacidifikáciu, čiže chemickú úpravu dokumentov. S novými poznatkami sme sa presunuli do Martina. Čakala nás prednáška o Slovenskej národnej knižnici a následné nahliadnutie do verejne prístupných miestach v knižnici. Na záver sme sa mali možnosť plnými dúškami nadýchať ľahkého vzduchu Martina a nahliadnuť do jeho centra. Odchádzali sme príjemne unavení, ale hlavne obohatení o nové informácie, ktoré by sme ako správni Slováci o našej Slovenskej národnej knižnici mali vedieť.

IMG_5253


Exkurzia do Slovenskej národnej knižnice v Martine

 18. októbra 2011 sme sa podujali so študentmi prvého ročníka obohatenými piatimi tretiakmi absolvovať náročnú „púť“ po slovenských cestách až do Martina, kde sme navštívili priestory Slovenskej národnej knižnice. Riaditeľka sekcie služieb PhDr. D. Janovská nás podrobne oboznámila s činnosťou a hlavnými úlohami tejto národnej inštitúcie. Našej pozornosti neunikla budova prvého slovenského gymnázia ani stará budova Matice slovenskej. Nezabudli sme ani na Národný cintorín, kde sme spoločne hľadali pomníky najznámejších osobností kultúrneho a politického života Slovákov. Poklonili sme sa pamiatke Martina Kukučína, Jána Smreka, Svetozára Hurbana Vajanského a ďalších. Dvojhodinová prechádzka po martinskej pešej zóne bola príjemnou bodkou na záver.

Anna Böhmerová, Alena Trajdová

Pridaj komentár