Exkurzie do Viedne

Vianočná exkurzia do Viedne – 18. decembra 2013

Poznávacej exkurzie sa zúčastnilo 22 žiakov z II.B triedy a 5 žiaci z I.B a III.B triedy. Dozor vykonávali dvaja pedagógovia: Mgr. Jiřina Jerzová a Mgr. Zoja Tišáková.

Program exkurzie pozostával z pešej prehliadky historického jadra mesta, spojenej s  obhliadkou jednotlivých historických budov a pamiatok, ako napr. Dómu sv. Štefana, Hofburgu, radnice alebo parlamentu. Páčila sa nám prechádzka ulicami Kärntner a Graben, ktoré sú plné obchodíkov a nákupných centier, najmä s luxusným tovarom. Žiakov zaujala nielen história mesta, ale aj architektúra 20. storočia, reprezentovaná rakúskym architektom F. Hundertwasserom.

Za pekného, skôr jesenného počasia, nám prospela prechádzka k Starej radnici, kde nás privítala krásne rozžiarená jedlička, obrovský adventný veniec s červenými sviečkami a honosná vianočná výzdoba. Vianočné trhy – Christkindlmarkt -na Radničnom námestí patria k najstarším vianočným trhom a k najnavštevovanejším v Rakúsku.Jeho začiatky siahajú až do stredoveku, keď v roku 1298 povolil Albrecht I. jasličkové, vianočné trhy. Počas storočí sa rozrastal a upevňoval svoju tradíciu. Spomedzi slávnych osobností ho rád navštevoval aj cisár František Jozef. Dnes sa tu schádzajú malí i veľkí, domáci i cudzinci, ľudia hľadajúci vianočnú atmosféru a príjemné prostredie.

Počasie nám prialo, poprechádzali sme sa po vianočných trhoch a nakúpili pekné maličkosti nielen pre svojich blízkych, ale aj pre seba.

 Predavači v mnohých stánkoch ponúkajú naozaj obrovský výber nielen vianočného tovaru. Typické sú ručne maľované sklenené gule, výrobky z dreva, tradičné a netradičné vianočné ozdoby a a hračky.

 Aký by to bol trh, keby tu chýbali rozličné maškrty. Mohli sme si pochutiť na koláčoch, pralinkách, medovníkoch a pre hladnejšie žalúdky boli pripravené typické rakúske mäsové výrobky.

Nielen Christkindlmarkt, ale ani žiaden iný rakúsky vianočný trh, by nebol tým pravým bez vianočného punču. Kto si kúpi horúci nápoj, môže si ponechať vkusne vyzdobený pohár.

 Po návšteve vianočných trhov sme sa ešte zastavili v nákupnom centre v blízkosti Viedne. Tu sme si mohli kúpiť darčeky pre rodinu alebo priateľov za prijateľné ceny.

Do Bratislavy sme  šťastne dorazili pred 17. hodinou. Pred nastávajúcimi zimnými prázdninami, na ktoré sa všetci už tešíme, sme mohli precítiť atmosféru blížiacich sa vianočných sviatkov.

Tešíme sa na ďalšie pekné exkurzie v roku 2014!

Zapísala: Mgr. Jiřina Jerzová, 8.1.2014


Čaro vianočnej Viedne

16. 12. 2013 pricestovali účastníci 1. A, 2. A, 3. A so svojimi „triednymi patrónmi“ do predvianočnej Viedne. Ani chladnejšie počasie nás neodradilo od prechádzky historickým jadrom, návštevy Dómu sv. Štefana, Kostola sv. Michala, nádvoria Hofburgu. Čarovnú atmosféru bolo vidieť a cítiť na vianočných trhoch a v nákupných centrách. Vychutnávali sme si príjemnú vôňu aj chuť vianočných sladkostí, punču i zeleného ihličia.

V. Stankovičová, K. Lučeničová, P. Habšuda (študenti I. A)


Poznávacia exkurzia do adventnej Viedne, dňa 12. decembra 2011

Poznávacieho zájazdu sa zúčastnilo 53 študentov z nasledovných tried: z 1A 10 študentov, z 1.B 9 študentov, z 2.A 11 študentov, z 3.A 4 študenti a z 3.B 19 študentov. Dozor vykonávali 3 dospelí pedagógovia: p. Jerzová, p. Záňová a p. Mašlejová. Poznávací zájazd bol organizovaný v spolupráci s Asociáciou pre mládež, vedu a techniku – AMAVET.

Program exkurzie pozostával z pešej prehliadky historického jadra mesta, spojenej s odborným výkladom o jednotlivých historických budovách a pamiatkach, ako napr. Dóm sv. Štefana, Hofburg, Španielska jazdecká škola, radnica, parlament. Páčila sa nám aj prechádzka ulicami Kärntner a Graben, ktoré sú plné obchodíkov a nákupných centier, najmä s luxusným tovarom. Študentov zaujala nielen história mesta, ale aj architektúra 20. storočia, reprezentovaná rakúskym architektom F. Hundertwasserom. Po pešej prehliadke mesta nasledovala návšteva Prírodovedeckého múzea.

Za pekného, skôr jesenného počasia sa nám páčila aj krátka prechádzka k Starej radnici, kde nás privítala krásne rozžiarená vianočná jedlička, honosný adventný veniec a betlehem. Vianočné trhy – Christkindlmarkt -na Radničnom námestí patria k najstarším a k najnavštevovanejším v Rakúsku. Jeho začiatky siahajú až do stredoveku, keď v roku 1298 povolil Albrecht I. jasličkové, vianočné trhy. Počas storočí sa rozrastal a upevňoval svoju tradíciu. Spomedzi slávnych osobností ho rád navštevoval aj cisár František Jozef. Dnes sa tu schádzajú malí i veľkí, domáci i cudzinci, ľudia hľadajúci vianočnú atmosféru a príjemné prostredie.

Počasie nám prialo, poprechádzali sme sa po vianočných trhoch a nakúpili pekné maličkosti nielen pre svojich blízkych, ale aj pre seba.

Predavači v mnohých stánkoch ponúkajú naozaj obrovský výber nielen vianočného tovaru. Typické sú ručne maľované sklenené gule, výrobky z dreva, tradičné a netradičné vianočné ozdoby a a hračky.

Aký by to bol trh, keby tu chýbali rozličné maškrty. Návštevníci si môžu pochutiť na koláčoch, pralinkách, medovníkoch a pre hladnejšie žalúdky sú pripravené typické rakúske mäsové výrobky.

 Nielen Christkindlmarkt, ale ani žiaden iný rakúsky vianočný trh by nebol pravým bez vianočného punču. Kto si kúpi horúci nápoj, môže si ponechať vkusne vyzdobený tým pravým bez vianočného punču. Kto si kúpi horúci nápoj, môže si ponechať vkusne vyzdobený pohár.

Do Bratislavy sme šťastne dorazili pred 18. hodinou. Cieľ našej exkurzie sme splnili. Študenti si mohli na vlastné oči pozrieť to, o čom sa budú učiť, pretože Viedeň je súčasťou učiva pre študentov, ktorí sa učia nemecký jazyk a pred nastávajúcimi zimnými prázdninami sme všetci precítili atmosféru blížiacich sa vianočných sviatkov.

Spoločne sa tešíme na ďalšie pekné exkurzie v roku 2012!

Pridaj komentár