Mysli na zdravie – nie na drogy
Poznámky koordinátorky drogovej prevencie ku konferencii Bratislavského samosprávneho kraja
24. 6. 2010 sa konala pri príležitosti Medzinárodného dňa proti zneužívaniu drog a nezákonného obchodovania s nimi konferencia Mysli na zdravie – nie na drogy
Dr. Matejková z Prezídia PZ odbor kriminálnej polície informovala o právnych normách. Trestný zákon –§172 hovorí, že za výrobu a prechovávanie drog je 5 rokov väzenia. V súčasnosti sa hovorí o dekriminalizácii marihuany, tz. že užívateľ, ak sa uňho nájde droga, nie je trestne stíhaný. Počas razií na školách, zameraných na vyhľadávanie drog so psami sa v poslednom období sa objavila novinka – koláčiky v škole vo vnútri plnené marihuanou, v obaloch z kindervajíčok sa tiež vyskytujú, častý je výskyt bonga – vodnej fajky na inhaláciu marihuany. Objavuje sa aj konzumácia semienok durmanu, ktoré majú halucinogénne účinky. Tabletky extázy sa väčšinou užívajú len rekreačne : 1 -2 týždenne. Čuchanie toluénu sa viac vyskytuje na ZŠ, a to najmä u žiakov zo sociálne slabších rodín. Klasický heroín podávaný intravenózne ustupuje, je veľmi drahý – modernejšie je čuchanie, fajčenie a inhalovanie.
Dr. Okruhlica, ktorý sa vrátil práve zo svetovej konferencie vo Viedni informoval globálne o epidemiologickej situácii vo svete: Ročne zomiera na následky fajčenia vo svete asi 5 miliónov ľudí, na následky alkoholu asi 2, 5 milióna ľudí a na následky drog asi 0,25 milióna ľudí. šeobecne sa dá povedať, že sa stabilizovalo užívanie kanabisu, počet fajčiarov postupne klesá. Je moderné nefajčiť. Upozornil na nový liek vareniklin, ktorý pomáhapri odvykaní od fajčiarov, úspešne tlmí abstinenčné príznaky, u nás však ešte nie je registrovaný, zatiaľ je dostupný iba v Nórsku, ale čoskoro by sa mal objaviť aj u nás. Je však veľmi drahý. Na Slovensku možno konštatovať akútny vzostup zdravotných problémov spôsobených alkoholom.
1.prudký nárast cirhózy pečene – dvojnásobne vzrástol za posledných 5 rokov (40 -50 roční)
2. prudký nárast otráv alkoholom na centrálnych príjmoch nemocníc (15 – 30 roční)
3.nárast počtu pacientov, ktorí sa chcú liečiť od alkoholu – sekundárna prevencia
Úlohou školy je pôsobiť najmä v oblasti primárnej prevencie, má však podľa Dr. Okruhlicu len malý účinok, lebo drogy, ako sú alkohol a cigarety sa všade masívne propagujú, sú relatívne cenovo dostupné a potom je tu ďalší faktor, ktorý výrazne znižuje pôsobenie prevencie, a to sú nevhodní kamaráti – pochybné partie, ktoré majú patologický vplyv na slabého jedinca. Rodič môže prinútiť dieťa liečiť sa iba do veku 18 rokov. Nad 18 rokov už rozhoduje každý sám za seba.
kordinátorka prevencie Anna Böhmerová