Elektromobily ako súčasť vyučovania?

Aktuality on 5 Nov , 2021

Autá, autá a ešte raz autá. Všetko sa točilo len okolo automobilov – nástenky, učebne a aj maturitné práce študentov na chodbách. Dielňa majstrov, ktorí so žiakmi pracujú na budúcnosti automobilového priemyslu, ale zrazu sa otvorila garážová brána a stála tam „Žaba“. 

Žaba- elektromobil

Pýcha školy

Keď sme vstúpili do samotnej budovy Strednej priemyselnej školy dopravnej, čakali nás už študenti s učiteľmi, ktorí si pre nás pripravili prezentácie. Hlavnou témou celého hodinového programu boli elektromobily. Vysoká cena, ale aj lacná údržba, či ekológia boli výhody a nevýhody, o ktorých sme sa dozvedeli. Okrem negatív a pozitív týchto áut, nám študenti objasnili históriu a predstavili druhy elektromobilov. Teória nás až tak nenadchla, čo bolo pre nás však zaujímavé, bola informácia, že sa aj na škole nachádza jeden elektromobil. 

Prechádzali sme cez vestibul, kde žiaci hrali stolný tenis. Decká tam cez prestávky hrajú pingpong, čo je výborné odreagovanie. Keď sme išli ďalej, po bokoch chodby boli modely rôznych častí automobilov. Záverečné práce maturantov. Konečne sme sa dostali do dielne a keď sa otvorila brána, čakalo nás tam malé, zelené a tiché autíčko. Presne tak, bola to Žaba. Tak ju aspoň nazvali študenti, hlavne pre jeho vzhľad. Zelený elektromobil mal len dve sedadlá, ale chalani boli veľmi ochotní a povozili SOŠMIŠákov  po okolí. Sama som sa bola previezť a na moje prekvapenie bola táto jazda veľmi komfortná vzhľadom na to, o aký malý priestor išlo. 

 

Školská autoškola 

V rámci štúdia majú študenti možnosť spravenia si vodičského oprávnenia skupiny B. Rozprávali sme sa aj s inštruktorom, ktorý kurzy vedie. Za malými dverami na konci chodby sa trénovali vodičské zručnosti. Nachádzal sa tam trenažér. Simulácia jazdy v aute bola najlepším zakončením dopoludnia. Hneď som si to musela vyskúšať. Všetci, ktorí boli v miestnosti, sa určite radovali, že som nešoférovala reálne auto a oni neboli mojimi spolujazdcami. Po všetkých ľuďoch, čo si skúšali jazdu, sme mohli pokojne, okrem propagačného videa, natočiť aj ďalšie pokračovanie filmu Rýchlo a zbesilo 🙂 

 

Médiá a doprava?

Prečo bola Stredná odborná škola masmediálnych a informačných štúdií (SOŠMIŠ) na Strednej priemyselnej škole dopravnej (SPŠD)? „Bratislavský samosprávny kraj už niekoľko rokov organizuje projekt Škola škole, do ktorého sa zapoja dve školy, ktoré majú medzi sebou vytvoriť partnerstvo, navzájom si poskytnúť službu, poradiť si a spolupracovať. SOŠMIŠ pre SPŠD natočí a spracuje propagačné video a, naopak, naša partnerská škola si pre nás pripravila deň, počas ktorého nám ukázali elektromobil, autoškolu a priestory školy,“ dodala učiteľka slovenského jazyka, Mgr. Dana Schneiderová.

Študentom masmédií sa tento deň veľmi páčil. Konečne nedržali v rukách len kamery a mikrofóny, no pre zmenu si vyskúšali volant a ručnú brzdu.

 

│autorka článku: Daniela Bánska