Exkurzia v Piešťanoch a ohrozené ľudské životy

Aktuality on 11 Oct , 2017

Piešťany. 10. októbra 2017 sa žiaci 1.B spolu s triednou profesorkou Vagovicsovou a Škorupovou premiestnili vlakom do Piešťan.

Do Piešťan sme vlakom dorazili okolo deviatej a vybrali sme sa smerom k pamätnej izbe Ivana Krasku. Po ceste sme videli slávneho barlolamača a Kolonádový most, na ktorom sú známe nápisy SALUBERRIMAE PISTINIENSIS THERMAE (Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele) a SURGE ET AMBULA (Vstaň a choď). Chvíľu sme kráčali po nábreží Váhu, až kým sme nedosiahli cieľ našej cesty.

Vnútri nás čakalo teplo, ktoré sme po chladnej a upršanej ceste len privítali. Usadili sme sa a pani lektorka nám začala rozprávať životný príbeh Ivana Krasku, v ktorom sme sa okrem iného dozvedeli, že jeho občianske meno bolo Ján Botto, pracoval v cukrovare, mal manželku, ktorá bola od neho o pätnásť rokov mladšia. Bol politicky aktívny,  posledné roky života strávil práve v Piešťanoch. Na konci počas prednášania emotívnych ukážok z jeho tvorby na zaujatých poslucháčov nečakane padla garníža. Či to bolo tým magickým dátumom, alebo študentov naozaj prišiel Ivan Krasko navštíviť osobne, nikto nevie. Ale jedno vieme – najväčší zážitok mali študenti práve z tejto udalosti.

Potom sme sa presunuli do Auparku a neskôr sme odišli vlakom naspäť do Bratislavy. Všetci sme si z exkurzie odniesli pekné zážitky a samozrejme aj nové vedomosti.

G.Václaviková a T. Výletová (1.B)

IMG_0638(1) IMG_0646 IMG_0647 IMG_0659 IMG_0661