Miesto, kde sa kultúra rodí a slovo váži – Štúrovo pero

Aktuality on 16 Apr , 2019

Zvolen 12.- 13. apríl (Dominika Hvorková)

„Diplomati sú v mnohých veciach rovnakí ako novinári. Slúžime krajine a hovoríme pravdu tak, aby sme sa na seba vedeli pozrieť do zrkadla. Cítim nádej, keď vás tu všetkých vidím,“ povedal  s úprimným úsmevom Andrew Garth, diplomat z Veľkej Británie. Na otvorení 25. ročníka novinárskej súťaže Štúrovo pero bolo rušno. V Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene sa stretli stovky mladých ambicióznych ľudí. Prišli zo všetkých kútov – z Bratislavy cez Ružomberok až úplný východ.

Súčasťou programu boli tlačové besedy a hodnotiace semináre s porotcami. Študenti stredných a vysokých škôl mali možnosť učiť sa a diskutovať priamo s ľuďmi z mediálnej brandže. Bianku Masarykovú z 3 .B a ďalších študentov, ktorí sa do súťaže prihlásili individuálnymi novinárskymi príspevkami, hodnotili Tomáš Bella – šéf webu Denníka N, Zuzana Štelbaská – šéfdramaturgička Reflexu a Lucia Virostková – moderátorka RTVS. Vo vedľajších miestnostiach zatiaľ posudzovali študentské časopisy Patrik Herman, Lukáš Milan, Pavol Vitko a ďalší.

Na diskusiu prišla aj najmladšia, iba 25 ročná, starostka na Slovensku. Rozprávala o jej ambíciách viesť obec Hlboké nad Váhom, o jej skúsenostiach a o tom, ako ju mnohí ľudia podceňujú: „To, že som mladá, nahrádzam energiou, ktorú do všetkého dávam. Myslím si, že je dôležité, aby fungoval kompromis medzi mladšími a staršími ľuďmi.“ Aj ona zvykla posielať svoje práce do tejto súťaže.

Najviac bodovala študentka z Košíc, cenu Zlaté Štúrovo pero získal časopis Gymoš z Bardejova.

Naša žiačka Bianka sa zúčastnila s tromi článkami. Jej humor vo fejtónoch o slovenských železniciach a výročí Československa porotcovia veľmi ocenili, Zuzana Štelbaská ho označilia za „štipľavý“.

Dva dni vo Zvolene boli plné inšpirácie a nových vedomostí. Pavol Vitko na začiatku akcie povedal: „Štúrovo pero je miesto, kde sa kultúra rodí a slovo váži.“

Je to tak.

56825556_311061676203731_2382352543012356096_n  DSC06684
Foto: Dominika Hvorková