Bola Nežná revolúcia plánovaná?

Aktuality on 12 Nov , 2018

Bratislava 12. 11. 2018 , Dominik Popluhár

Mesiac november je plný zaujímavých míľnikov.  Napríklad 7. novembra 1917 sa odohrala Veľká októbrová socialistická revolúcia, ktorá výrazne poznamenala dejiny 20. storočia.  9. novembra 1989 padol Berlínsky múr. 10. november 1938 sa do histórie zapísal ako Krištáľová noc. 11. novembra 1918  dorinčali zbrane a o jedenástej hodine a jedenástej minúte sa skončila Prvá svetová vojna. 17. november 1989 vstúpil do československých dejín ako Nežná revolúcia. Práve o okolnostiach tohto prevratu diskutovali žiaci Strednej odbornej školy masmediálnych a informačných štúdií s historikom Ľubomírom Morbacherom.

01

Šialené tempo zmien

„Inscenovaný štátny prevrat alebo len občianska fikcia?“, tak znela hlavná téma besedy s historikom Ľubomírom Morbacherom, ktorý je členom Občianskeho združenia Living Memory.  Tretiaci diskutovali o zlých finančných a spoločenských pomeroch na konci osemdesiatych rokov minulého storočia.

Začiatok besedy sa niesol v duchu otázok a odpovedí. Historik Morbacher si najprv vypočul názory študentov na politickú a finančnú situáciu po roku 1989. Bolo zaujímavé sledovať, že nedávna história nie je mladým ľuďom ľahostajná. Študenti sa aktívne zapájali do besedy a vedeli reagovať na každú položenú otázku.

02  Študenti v priestoroch učebne slovenského jazyka

 

Morbacher zdôrazňoval brutalitu a ekonomické úžerníctvo špecifických sociálnych skupín, akými boli hlavne mafiáni na začiatku deväťdesiatych rokov.

Bez vetra sa  však ani lístok nepohne. Všetkým ekonomickým problémom muselo niečo predchádzať. V druhej časti diskusie sa študenti vrátili do šesťdesiatych rokov. Dozvedeli sa, že počas krutej a nemilosrdnej vlády komunistov bolo odsúdených až 260 000 disidentov. Medzi nepohodlnými „súdruhmi“ boli hlavne stúpenci inteligencie, cirkvi či umenia.

Inferno aneb august 1968

Po každej zime nasleduje jar. Komunistickú zimu vystriedala Pražská jar, ktorá to všetko len skomplikovala. Morbacher spomínal na časy v školských laviciach, keď jeho spolužiak nakreslil na tabulu tank k dátumu 1968. Dnes by sa nad podobným počinom učiteľ pousmial. V tých časoch  nasledovali nekonečné výsluchy. Touto spomienkou chcel zdôrazniť absurditu vtedajšieho systému.

03

Idea socializmu s ľudskou tvárou bola neúspešná. Po neúspešnej Pražskej jari nasledovala ťažká normalizácia. Na scénu sa dostali tzv. „eštebáci“ či udavači. Študenti sa dozvedeli ako fungovala politika udavačov.  Bola ich plná republika. Tajnými agentmi boli väčšinou tí občania, ktorí na to vôbec nevyzerali. Za získanie informácií o plánoch nepohodlných občanov boli aj náležite odmenení. Prémie dostávali v podobe cestovných doložiek  či vo forme protislužieb od štátu, ako napríklad vymazanie záznamu z registra trestov a podobne. V najhoršej situácii však boli tí udavači, ktorí museli donášať z donútenia. Inak povedané, boli vydieraní zo strany štátu.

Hospodárstvo ide dolu vodou

Nasledovala krátka audiovizuálna vsuvka. Historik študentom premietol krátky zostrih z prejavu Miloša Jakeša. Týmto videom chcel vysvetliť zaostávanie Československa v oblasti hospodárstva oproti iným krajinám sovietskeho bloku.

V poslednej časti besedy  začal prednášateľ objasňovať skutočnosti súvisiace s Nežnou revolúciou. Štát o tejto demonštrácii vedel. Do ulíc vyslali príslušníkov ŠTB, ktorí mali dozerať na pokojný chod protestu. Veci sa však zvrtli. Demonštranti zamierili do centra Prahy, kde ich už čakali ozbrojené zložky. V radoch dobitých občanov našli mŕtveho. Bola to však len spravodajská hra. Mŕtveho študenta „Šmída“  mal hrať príslušník KGB. Informácia o mŕtvom študentovi sa dostala za hranice. Neskôr však údajný študent vystúpil a prehlásil, že to je lož. Tento skutok mal poukázať na nepravdivé šírenie informácií z kruhov odporcov režimu.

Spravodajská hra sa nakoniec obrátila proti vláde. Inak povedané bola spúšťačom nepokojnosti obyvateľov. Herci prestali na protest hrať predstavenia….

04

Študenti sa dozvedeli o tajných zápisníkoch štátnych príslušníkov. Boli používané len na poradách vlády a následne sa uschovali do trezora. V zachovanom zošite Miroslava Chovanca sa našli termíny ďalších pripravovaných akcií. Vláda však nebola pripravená na zvrat.

Na záver študenti diskutovali o konšpiračnej teórii, podľa ktorej mal byť novembrový prevrat plánovaný. Morbacher odvodil pôvod teórie od mylnej predstavy ľudí, ktorí si inak nevedeli vysvetliť zlú finančnú situáciu po revolúcii.

Názory a postrehy z besedy:

Ľubomír Morbacher: „ S besedou som veľmi spokojný, pretože študenti sa do nej aktívne zapájali a vedeli vyjadriť svoj názor.“

Kristián Noskovič,  3.B: „Pravdivo, kruto, reálne a totožne. Dejepis mi nejde a nemám ho rád. Prednášku som si užil. Bolo mi tých ľudí ľúto, lebo žili v pekle. My máme viacmenej (nehľadiac na korupciu a ľudské vlastnosti) vhodné prostredie na život. Sme voľní.”

Fotografie: Kristián Noskovič