Dá sa vojna vyhrať?

Aktuality on 27 Nov , 2017

BRATISLAVA – Dňa 22. 11 .2017 sa študenti prvého ročníka Strednej odbornej školy masmediálných a informačných štúdií vybrali v sprievode profesoriek Vagovicsovej, Böhmerovej a Salátovej do Domu kultúry v Ružinove na divadelné predstavenie stvárňujúce knižnú novelu francúzskeho spisovateľa Romaina Rollanda s názvom Peter a Lucia.

DK                                                         foto:Adam Juhás, žiak I.B

 Na úvod sa im prihovoril režisér Michal Paulovský. Priblížil autora ako nezlomného pacifistu a humanistu. Potom traja herci, ktorí sa divadlu nevenujú profesionálne, presvedčivo zahrali nesmrteľný príbeh o Petrovi a Lucii. Mladí ľudia sa po prvýkrát stretli v parížskom metre, a tak sa vlastne začala ich láska, ktorá sa zrodila pod krídlami smrti. Všade bol prítomný podtón ukrutnej, brutálnej vojny, ktorá zasiahla do životov všetkých ľudí. Nechýbali tu ani nečakané zvraty či dokonca filozofické otázky, prečo vôbec vznikla.
Zatiaľ čo Peter sa stýkal s Luciou častejšie a častejšie, jeho brat Filip plný nadšenia odchádza na front. Keď sa ako ťažko zranený vrátil naspäť do Paríža, priznal, že Peter, ktorý vojnu odmietal a nevidel v nej zmysel, mal pravdu.Celý príbeh vrcholil v Kostole sv. Gerváza na Veľký piatok, kde si Peter s Luciou sľúbili, že budú navždy spolu a nič ich viac nerozdelí. Ich nežná láska sa však končí tragickou smrťou počas bombardovania kostola. Hlavnou ideou celej hry bolo to, že láska je silnejšia než zabíjanie a dokáže prebiť aj vojnu.
Študenti po predstavení zasypali mohutným potleskom celú sálu, a vyjadrili tak vďaku hercom. Po predstavení  premýšľali o skutočnom posolstve divadelného predstavenia:

Tatiana Vavrincová (1. B): “Podľa mňa malo predstavenie dobrý námet a režijné stvárnenie. Bolo jednoduché na pochopenie a ani nie príliš dlhé, takže som nemala problém sa na príbeh sústrediť.”

Pavlína Masárová (1. B): “V divadle bolo úžasne, super atmosféra a prekvapili ma aj výkony hercov. Aj keď to boli amatéri, hrali výborne. Myslím, že všetci žiaci sa vžili do doby vojny, konfliktov, ale aj lásky medzi Petrom a Luciou. Ja ako milovníčka divadla hodnotím toto podujatie pozitívne.”

Kristián Katona (1. B): “Divadlo sa mi veľmi páčilo. Herci dobre zvládli svoju úlohu a celé spracovanie diela bolo super. Koniec bol trochu rýchly ale inak fajn.”

Oliver Kopča (1. B): “Predstavenie bolo poučné a zaujímavé nielen z historickej stránky ale aj citovej. Dozvedeli sme sa, ako to vtedy vlastne bolo aj u civilných ľudí, ktorých zasiahla vojna.”

 

Victoria Sarah Horová (1. B)