Museli sme mať zastreté rolety a televízor úplne potichu

Aktuality on 6 Feb , 2017

V pondelok 6.2.2017 sme sa na dve vyučovacie hodiny presunuli späť v čase vďaka zaujímavým  hosťom. K nám na Strednú odbornú školu masmediálnych a informačných štúdií zavítal historik Ľubomír Morbacher z občianskeho združenia “Living Memory” a spolu s ním prišli aj známi slovenskí herci Henrieta Mičkovicová a Alexander Bárta. Celý projekt zameraný proti rastúcemu extrémizmu je realizovaný s podporou Bratislavského samosprávneho kraja.

STB 1
Foto: Simona Bučková (4. B)

Účel besedy bol hneď od začiatku jasný. Informovať nás mladých študentov o hrozbách, ktoré so sebou prináša totalitný režim, a objasniť nám, ako v skutočnosti fungovala Štátna bezpečnosť. Ľubomír Morbacher  do roku 2014 pracoval v Ústave pamäti národa v Bratislave, kde sa zaoberal dokumentáciou obetí železnej opony v rokoch 1948-1989 a mapovaním štruktúr ŠTB. Preto nám zaujímavo vedel vysvetliť, prečo sa aj obyčajní ľudia tak veľmi báli “eštébákov”.

Na besede sa zúčastnili žiaci prvého a štvrtého ročníka. Na úvod sme si objasnili základné fakty o ŠTB a potom nám herci porozprávali ich spomienky z detstva a mladosti. Hovorili nám skutočné príhody, ktoré im utkveli v pamäti. Henrieta Mičkovicová spomínala, ako jej otec vysvetľoval, čo sa stalo v roku 1968: „Pamätám si, ako otec sedel za mojím chrbtom blízko pri televízore a vysvetľoval mi, čo sa stalo v 68. Museli sme mať zastreté rolety a televízor išiel úplne potichu.” Takýchto príhod odznelo mnoho. Známa herečka spomenula, že  na beštiálne praktiky ŠTB doplatil aj jej dedko. Bol uväznený za čin, ktorý nespáchal a vo väzení po nesmiernom fyzickom a psychickom utrpení  zomrel.

V skutočnosti nám chceli na týchto príkladoch ukázať, že sloboda nie je zadarmo a keď sa nám niečo nepáči,  treba sa za to postaviť. Inak to nebolo ani pri  najväčších historických prevratoch. Všetko dokázali ľudia tým, že sa postavili za svoj názor. My si toto obdobie už dnes nevieme ani  predstaviť. Avšak ani by sme to nemali chcieť. A preto sa dnes treba postaviť proti nebezpečným extrémisticky  pôsobiacim skupinám. Chceme totiž skutočnú demokraciu a nie posunúť sa o desiatky rokov späť.

Beseda bola odborne zaujímavá a oživená vďaka hercom a ich príbehom.

Daša Uhrinová, 4.B

Naty Rosinská (4. B) : „Hostia zaujímavo rozprávali  o živote bežných ľudí, čo poznáme aj od rodičov alebo starých rodičov.  Historik Ľubomír Morbacher nám priblížil obdobie totality viac do hĺbky a odbornejšie.“

Samuel Žák (4. B) : „Beseda s hereckou dvojicou a historikom z občianskeho združenia Living Memory Mgr. Ľubomírom Morbacherom bola určite prínosom pre všetkých zúčastnených študentov. Dozvedeli sa, aké to bolo za čias socializmu a ukázali im, že sloboda niečo stojí, pretože si ju treba vybojovať.“

Martina Gajdúšková (4. B) : ,,Som veľmi rada, že nám škola umožňuje mať takéto zaujímavé besedy. Pomáhajú nám zorientovať sa v tejto zložitej dobe, ktorú sme, našťastie, nezažili. Herci besedu obohatili svojimi osobnými zážitkami z minulosti, a to urobili naozaj dobre.”

STB 2