V súvislosti s blížiacim sa výročím skončenia 2. svetovej vojny v piatok 5. mája počas druhej a tretej vyučovacej hodiny sa do našej školy vrátil člen OZ Living Memory historik Ľubomír Morbacher, aby nám prednášal o vzostupe nacizmu v minulom storočí ale aj o problémoch, ktoré na Slovensku i vo svete predstavuje dnes.
Akcia sa začala diskusiou o neonacizme na Slovensku. Ako príklad uviedol status nemenovaného politika , ktorý oslavoval narodeniny Adolfa Hitlera a vyjadroval sa k nemu ako k úctyhodnému mužovi s myšlienkami a srdcom na správnom mieste. Preberali sa témy vystúpenia Slovenska z Európskej únie alebo odchod z NATO. Medzi študentmi sa objavili vyjadrenia súhlasu i odporu, rozoberali možnosť návratu totality a čo by to prinieslo a zobralo nám ako občanom Slovenskej republiky.
Pokračovali sme hlavnou témou prednášky, a tou bol Adolf Hitler. Dozvedeli sme sa, ako sa formovala jeho ideológia nemeckého impéria, za ktorého najväčšieho nepriateľa pokladal židov. Historik Morbacher nám súčasne vysvetlil, akým spôsobom dokázal Hitler prísť k moci. Nacvičoval si svoje prejavy niekoľko hodín denne, využíval strach z komunizmu, podnecoval nenávisť voči židovskej rase, rôznymi spôsobmi sa zbavoval opozície. Čítali sme si úryvok z Hilterovej knihy Mein Kampf (Môj boj), ktorú napísal počas ročného pobytu vo väzení. Dozvedeli sme sa, čo bola krištáľová noc a noc dlhých nožov. Osobitnú pozornosť sme venovali koncentračným táborom a iným aspektom, ktoré viedli k začiatku 2 svetovej vojny.
Počas 6 rokov ukrutných bojov na území Európy, Afriky, Ázie a medzinárodných vôd zahynulo podľa približných odhadov v 2. svetovej vojne 25 456 700 vojakov, 42 326 700 civilistov a 5 754 000 obetí holokaustu.
Tieto hrozivé čísla iste nepotrebujú ďalší komentár.
Henrieta Zezulová, 1. B
Foto: Michaela Suchá 1. B