Vandal na SOŠMIŠ

Aktuality on 7 Dec , 2016

V pondelok 28. 11. sa na našej škole uskutočnila beseda so spisovateľom, básnikom a náboženským redaktorom Slovenského rozhlasu Štefanom Chrappom, známym pod pseudonymom Pišta Vandal.

sch1

Štefana priviedla k viere druhá šanca na život. Keď mal štrnásť rokov, robil džudo a mal komplexy, pretože trpel miernou nadváhou. Prestal primerane jesť a zlyhali mu obličky. Spokojný chlapec, ktorý sa tešil z prvých úspechov, sa nečakane ocitol na smrteľnej posteli. Lekári mu dávali týždeň života. Hovorí, že dostal bonus a už je to vyše dvadsaťdva rokov, odkedy sa druhýkrát narodil.

sch2

Začiatky
Dlho chcel byť kňazom, ale začali sa mu páčiť ženy. Neskôr vyučoval literatúru na filozofickej fakulte, no všimol si, že prednášky žiadneho študenta nebavia a prosil Boha, aby mu ukázal správnu cestu. Naskytla sa mu príležitosť viesť náboženskú reláciu, ktorej sa venuje dodnes.

Publikácie
Píše rôzne knihy pre najmenších aj starších, niektoré vznikajú náhodne alebo pri nej životnej udalosti. Jeho kamarátovi sa narodil syn a neskôr sa nechcel učiť čítať. Vraj je to pre debilov. Pišta preňho napísal dielo „Havienkovo hovienko“ a chlapec sa vďaka tejto knihe naučil čítať. Pri tejto príležitosti spomenul paradox, keď sa snažil napísať naozaj dobrú knihu, ktorej venoval veľa času, akou je „Prototyp Eva“. Predalo sa len málo výtlačkov a niektoré diela, ktoré napíšete za pár dní a možno pár minút, majú najväčší úspech. Jeho ďalšie diela sú: Lotrove kázne, Fak ju en daj!, Pekelná muzika, Príbehy z prdiaceho pralesa a iné.

Hudba
Má dve hudobné skupiny, jednu metalovú a druhú punkovú. Snaží sa nimi propagovať dobré veci, no touto formou je to preňho a jeho fanúšikov oveľa zaujímavejšie, pretože kresťanské piesne považuje za smiešne. Pred každým vystúpením sa modlí a verí, že Boh stojí pri ňom.

Láska
Spomínal nám tri druhy lásky. Prvou je zamilovanosť, ktorú už každý z nás niekedy zažil. Je to pobláznenie a silná túžba mať niekoho po svojom boku. Druhým štádiom je opadnutie lásky. Človek začne brať svojho partnera ako samozrejmosť a vtedy prichádza chvíľa, keď sa musí rozhodnúť, či vzťah ukončí alebo v ňom zotrvá. Ak sa rozhodne zostať, tak zažíva tretiu fázu, lásku z rozhodnutia. Nezáleží na tom, či blízkeho človeka ešte ľúbi, ale chce s ním byť aj naďalej a je si tým istý.

sch3

O živote
Profesor ho vyhodil z hodiny, pretože mu radil kamarát, ktorý mal hrubý hlas a ozýval sa celou miestnosťou. Štefan nám poskytol aj zvukové priblíženie.

Starý otec mu hovorieval: „Nad všetkými titulmi, je titul „Dobrý človek“.“ Pištu tento výrok veľmi oslovil a snaží sa ho dodržiavať, pretože nezáleží na tom, koľko máte titulov, ak ste zlý človek, nikoho nezaujímajú.

Citoval z Biblie príbeh o Ježišovi, ktorý išiel cez púšť a po štyridsiatich dňoch ho diabol pokúšal, aby premenil kamene na chlieb. Štefan tým chcel povedať, že diabol nikdy neprichádza na začiatku, keď je človek plný energie, ale na konci, keď má chuť sa vzdať.

Veľmi ho mrzelo, keď čítal knihu o sv. Štefanovi a zistil, že pri jeho ukameňovaní sv. Pavol strážil katom šaty.

Na konci rozdával svoje knihy, z ktorých sa žiaci tešili rovnako ako aj naša knihovníčka, ale len do chvíle, keď oznámil, že neuznáva knižnice. Jeho charizma, otvorenosť a dobrá nálada nás sprevádzali počas celej besedy. Veríme, že nás Štefan ešte príde navštíviť.

Andrea Valášková